Devremülk ve Devre Tatil

DEVRE TATİL

Devre tatil kavramını, tenis oynamaktan hoşlanan bir kisinin bu sporu yapmak için bir tenis kortu satın almaktansa bir tenis kulübüne üye olarak dilediği zaman tenis oynamasına benzetebiliriz. Bu kavram; bir ailenin süresiz olarak (devremülk) ya da belli yıllar boyunca tatil köylerinde her yıl bir ya da kaç hafta tatil amaçlı (devre tatil) kullanım hakkini ifade eder.

Devre Tatilde Dönem Ne Demektir?

Dönem aslında mevsimleri ifade etmektedir, deniz tatili yapılan tesislerde ayrı, kış – kayak tatili yapılan tesislerde ayrı, kaplıca turizmine açık tesislerde ayrı kullanım mevsimleri olduğundan bu kullanım periyotları DÖNEM adı altında sınıflandırılmaktadır.

Devre Tatilde Kırmızı, Beyaz, Sarı, Mavi Gibi Renkler Neyi İfade Etmektedir?

Kırmızı: Yılın bir bölümü o tatil tesisinin ağırlıklı olarak kullanıldığı zamandır. Bu, deniz kıyısı için yaz, kayak tesisleri için kış anlamına gelmektedir, Kırmızıya sahip olmak, değişim yaparken avantajlı olmak demektir. Diğer renkler: Yoğun kullanımın olmadığı dönemleri ifade eder, tesislere ve değişim sistemlerine göre sarı, beyaz, mavi, yeşil gibi adlandırmalar yapılmıştır.

Devre Tatilde Devre Tarihi Ne Demektir?

Devre tatilin yılın hangi haftalarında kullanılabileceğini belirler. Tesis uygulamasına göre bu, seçenekli bir hafta olabilir ve önceden rezervasyonunuzu yaptırarak tarihinizi netleştirebilirsiniz.

Devre Tatil Sisteminin Avantajları?

Ülke ekonomisi açısından: Kaliteli turistik tesisler ve konaklama ünitelerinin inşası, ikincil konutlarla birlikte gelen kaynak israfına son verilmesi, tatil yörelerinde düzenli ve çevre dostu yapılaşma, daha geniş sezonlar, kaliteli ve harcama gücü yüksek turist girişi, yurt dışı tanıtım, kamu gelirlerinde ve istihdamda artış, devre tatil sektörünün ülke ekonomisine getireceği faydalardan sadece birkaçıdır.

Tüketici açısından: Garantili ve sabit fiyatlarla yarinin tatillerine bu günden sahip olmak, kalite olarak klasik otel odasının çok üzerinde bir ünitede tatil geçirme, değişim sistemlerinin sunduğu çeşit ve esneklik sayesinde farklı yer ve zamanlarda değişik türde tatil yapma imkanı, sistemin tüketiciye sağladığı yararlardır.

Yatırım ve işletmeci açısından: Yatırım aşamasında yapılacak satışlardan pre-finansman sağlama olanağı, doluluk endişesini aşma, belli standartları baz alan değişim sistemlerine katılmanın verdiği prestij ve bu kanal ile dünyanın bir çok ülkesinde sağlanan tanıtım, yatırımcı ve işletmeciler için önde gelen faydalar olarak sıralanabilir.

Kullanıcının devremülkünü ya da devre tatilini satması mümkün müdür?

Devremülk bugün için ikinci el satışı mümkün olan bir üründür. İkinci el devremülk Dünya’da 1990 ‘ların ortalarından bu yana gelişim göstermiştir.

İkinci el devremülkler yeni devremülklere göre daha mi kalitesizdir?

Kesinlikle daha kalitesiz değildir, bununla birlikte fiyatlari yeni devremülklere oranla daha avantajlidir.

Nasil değisim yapabilirim?

Değisim, telefonla yapilabilen çok kolay bir islemdir. Haftanizin değisimi için RCI ve Interval’i arayip müsteri servisleriyle ve rezervasyon departmaniyla irtibata geçmeniz yeterlidir. Devreyi değistirmek belli ücret tarifelerine tabidir.

Ben değişim yaptığımda baska biri benim zamanimi kullanabilir mi?

Hayir. Bütün haftalar bankada biriktirilir ve birikmis olan bu haftalarinizi daha sonraki dönemlerde kullanabilirsiniz.

Devremi kiralayabilir miyim?

Devrenin yasal sahibiyseniz onu kiraya verebilirsiniz.

Ben değisim yaparken benimle birlikte baskalari bu değisimden faydalanabilir mi?

Evet. Misafirinizin adini değisim sirketine vermek ve sertifika almak zorundasiniz.

Düsük sezon – yüksek sezon ne demektir?

En popüler haftalar Nisan ayindan sonraki dönemleri kapsayan, yüksek sezon adi verilen kirmizi haftalardir. Düsük sezon adi verilenler ise kis sezonunu kapsayan beyaz ve mavi haftalardir.

Devre Mülk ve Devre Tatilde İkinci El Alım Satım

Devre tatil kavramı, kullanıcıya sunduğu sonsuz olanaklarla tatil düşüncesine yeni boyutlar getirmiştir. Bir ya da bir kaç tatil maliyetiyle kuşaklar boyu tatil yapabilme olanağını sunan devre tatil tesisleri, turizm sektörünün işleyişi içerisinde hakettiği yeri bulma yolunda ilerlemektedir.

Çeşitli nedenlerden ötürü, devre mülk – tatillerini kullanamayan devre sahipleri, bu ürünleri atıl vaziyette bırakmak yerine; daha verimli kullanabilecek yeni sahipler bulma düşüncesine yönelebilirler. Devre tatil’de ikinci el kavramının doğmasına yol açan bu yöneliş, devre mülk – tatil ürünlerinin çok daha ekonomik koşullarda yeni sahibine ulaşmasını sağlamaktadır.

Bir Devre Sahibinin Devresini Kendi Olanakları Satması İçin Yapması Gerekenler

1- Ön hazirlik: internette arama motorlarindan (yahoo, google gibi) devre tatille ilgili siteleri çağirmak ve onlari ziyaret ederek bilgi sahibi olmak.
2- Gazeteye ilan vermek: Türkiye’nin 3 büyük gazetesine, Türkiye geneline devre mülk devre tatil sütununa ilan vermek. Günlük maliyeti her ilan için yaklasik 65$ civarindadir.
3- Bütçe yapmak: devrenin yeniden değerlendirilmesi için birinci eldeki değerinin (satin alma bedelidir) en az % 10’una kadar bütçe ayirmak gerekecektir.
4- Beklemek: devrenin elden çikarilmasi için 6 ay ile 2 yil arasinda genis bir zaman gerekebilir (hemen satilmasi mucize olur).
5- Yakin çevreyi değerlendirmek: Es, dost, ahbap ya da yakin çevre kullanilarak tanitim yapilabilir.
6- Tanitim kitleri kullanmak: Tanitim ister devre sahibi ister araci kurum tarafindan yapilsin mutlaka tanitim kitleri (fotoğraf, tanitim CD’si) gibi özellikler kullanilmalidir.
7- Tesisi devreye sokmak: Tesisle de bağlanti kurulup, devreyi satmak isteğini bildirmek, varsa tesis bültenine ilan vermek.
8- Araci kurumla çalismak: Bir araci kuruma gitmek, onlar bu konuda uzman olduklarindan kalici profesyonel çözümler sunabilirler.

Devre Tatilin El Degistirmesinde Aracı Kurumlarla Çalısmanın Avantajları

1- 7 gün 24 saat internet hizmetleri
2- Yilin 365 günü Türkiye’nin en büyük gazetelerinde sürekli ilanlar
3- Avrupa ve Amerika’da bulunan ikinci el kuruluslarinin ortak portföyünden yararlanma olanaği
4- Aliciya uzun vadeli, düsük faizli 36 aya varan banka kredisi imkani
5- Telemarketing yöntemleriyle uzman satisçilar kullanilarak yapilan satislar
6- Tüm devir islemlerinin araci kurulusun uzmani tarafindan yürütülmesi
7- Devrenin up grade edilmesi
8- Baska bir tesiste, baska bir devre ile takas
9- Barter ortaminda ihtiyaç duyulan herhangi bir ürün veya hizmetle takas

DEVREMÜLK NEDİR?

Devremülk kavramı, kişinin kendisi tarafından belirlenen tarihlerde yılın 15 günlük veya daha uzun bir diliminde satın alınan mülkü ifade ediyor. Diğer bir deyişle devremülkü satın alarak, ömür boyu seçilen tarihler arasında ücret ödemeden tatil yapma imkanına erişmiş oluyorsunuz. Ayrıca devremülkünüzü istediğiniz zaman satma hakkının yanı sıra gelmediğiniz zamanlarda kullanma hakkınızı kiraya verebiliyorsunuz.

Devremülk süresi nedir?

Devremülkler tapulu olduğu için satma, devretme, kiraya verme veya miras bırakma hakkını da beraberinde getiriyor. Bir devremülke yılın 7, 10 veya 15 günlük dilimlerinde sahip olabiliyorsunuz.

Devremülk alırken nelere dikkat edilmeli?

Nasıl ki bir gayrimenkul satın alırken dikkat edilecek hususlar varsa, devremülk alırken de dikkat edilmesi noktalar bulunuyor. Devremülk alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusunun yanıtları ise şöyle;

 • Aksi resmi senetle kararlaştırılmadıkça devre mülk hakkının bağlı olduğu pay,devrelerin sayı ve süreleri esas alınarak eşit bir biçimde belirlenebilir,
 • Devre mülk hakkı ancak mesken nitelikli kat mülkiyetine veya kat irtifakına çevrilmiş veyahut müstakil yapılarda kurulabilir,
 • Bir yıl içindeki devrelerin tamamı tapu sicilinde gösterilmeli,
 • Devre mülk üzerinde bu hakla bağdaşan ayni haklar kurulabilir. Devre mülk hakkı devir edilebilir ve mirasçılara geçebilir,
 • Sözleşmede aksi kararlaştırılmamışsa devre mülk hak sahibi bu hakkın kullanımını başkalarına bırakabilir,
 • Devre mülk hakkının yılın belirli dönemlerine ayrılması ve 15 günden daha az süreli olmamalı,
 • Üzerinde devre mülk hakkı kurulacak yapı veya bağımsız bölümlerin ortak malikler arasında dönem süresi devir ve teslimi ile istifade şekil ve usulleri, yöneticilerin seçimi ile hak ve sorumlulukları büyük onarım için ayrılacak dönem, bakım masrafları gibi hususlar devre mülk sözleşmesinde belirlenir. Bu hususları içeren ve bütün hak sahiplerince imzalanan devre mülk sözleşmesi resmi senede eklenir ve tapu kütüğünün beyanlar hanesinde gösterilir,
 • Ana taşınmaz mal ile bağımsız bölümlerin ve müstakil yapıların tapu kütüklerinin beyanlar hanesine bağımsız bölüm veya yapı üzerinde devre mülk hakkı kurulduğu işaret edilir. Düzenlenecek tapu senedinde de bu husus belirtilir,
 • Devre mülk hakkı sahibi bu hakkın kurulduğu taşınmazların eklenti ve ortak  yerlerinden hissesi oranında ve kendisine ait olan süre içinde kullanma hakkına sahiptir,
 • Kat mülkiyetine çevrilmiş birden fazla bağımsız bölümlerden bazılarının üzerinde devre mülk hakkı kurulması aksi yönetim planında kararlaştırılmamışsa diğer bağımsız bölüm maliklerinin izinlerine bağlı değildir,
 • Devre mülk hak sahipleri kendilerine ayrılan ve tapu sicilinde belirtilen dönem süresi sonunda kullandıkları bağımsız bölüm veya yapıyı sözleşme hükümleri gereğince boşaltmaya ve yeni hak ve dönem sahibine teslime mecburdur,
 • Üzerinde devre mülk kakkı kurulan yapı veya bağımsız bölümün ortak malikleri aksi sözleşmede kararlaştırılmamışsa, giderilmesini isteyemezler,
 • Devre mülk hakkı sahiplerinin hak ve borçları yetki ve sorumluluklarının tespit ve uyuşmazlıkların çözümlenmesinde, bu konuda sözleşmede veya yönetim planında hüküm bulunmayan hallerde Türk medeni kanunu ve ilgili diğer kanun hükümleri uygulanır,
 • Dönem süresi sonunda tahliye olmadığı takdirde yararlanacak olan dönem sahibinden birisi veya yöneticinin tapu kaydını ve sözleşmeyi talebine ekleyerek ibraz etmesi halinde mahallin en büyük mülki amirinin emri ile başkaca bir işlem ve tebligata gerek kalmadan derhal zabıtaca boşalttırılır. İdare ve yargı organlarına yapılacak başvuru bu boşaltma işlemini durdurmaz. Tarafların kanundan ve sözleşmeden doğan hakları saklıdır,

Devre Tatil ile Devremülk arasındaki fark ve benzerlikler nelerdir?

Uygulamada devre mülk hakkı ile devre tatil hakkı birbirine karıştırılmakta, çoğu zaman aynı anlamda kullanılmaktadır. Oysa açıklamalardan da anlaşılacağı gibi ikisi tamamen farklıdır. Ancak ortak yönleri de vardır. Bu fark ve benzerlikler şöyle açıklanabilir:

Farkları :

1- Devre mülk hakkı, 10.06.1985 gün ve 3227 Sayılı Kanun ile 634 Sayılı KMK’nin 8. bölümünde düzenlenmiştir. Devre tatil hakkı ise 4077 Sayılı Kanun’da, 4822 Sayılı Kanun ile yapılan değişikliklerle, 6/B maddesinde düzenlenmiştir.

2- Devre mülk hakkının ve devre tatil hakkının yılın belirli dönemlerinde belirlenmiş sürelerle kullanılması gerekmektedir. Devre tatil hakkı bir haftadan, devre mülk hakkı ise 15 günlük dönemden az olamaz.

3- Devre mülk hakkında hak sahipleri devre tatil kullanıcılarından farklı olarak müşterek mülkiyet hakkı sahibidirler. Devre mülk, müşterek mülkiyet payına bağlı olarak kurularak bir aynî bir hak niteliğini alır. Aynî hak olması sebebi ile herkese karşı ileri sürülebilir. Devre tatil hakkı ise aynî bir hak olmayıp şahsî niteliktedir ve sadece borçlusuna karşı ileri sürülebilir. Tapuya şerhi zorunlu değildir.

4- Devre mülk hakkı mesken niteliğinde olan kat mülkiyeti ve kat irtifakı rejimine tâbi yapılar ile müstakil yapılarda kurulabilir. Devre tatil hakkı ise mesken niteliğinde bağımsız bölümde olabileceği gibi, bağımsız mutfak ve banyodan yoksun ya da yalnızca mutfaktan yoksun bir veya birkaç odadan meydana gelen bölümlerde kurulabilir. Ancak bugün tatil ve refah anlayışının ulaştığı nokta, rekabetin yoğunluğu göz önünde tutulacak olursa fiilen böyle bir farklılığın kalmayacağı, her iki durumda da sağlayıcıların tüketicileri kendi sistemlerine çekebilmek için en azından devre tatil hakkının kullanılacağı taşınmazın bağımsız bölümünde bir yatak odası ile banyo ve tuvaletin bulunmasına dikkat edecekleri kesindir.

5- Devre mülk hakkında hak sahipleri, devre mülk sözleşmesi ile mesken olarak kullanılan bağımsız bölümlere ilişkin hususlarda söz sahibidirler. Devre mülk sözleşmesini sonradan değiştirebilirler, ancak bu oldukça zor bir prosedürdür. Devre tatil hakkında hak sahipleri (kullanıcılar), devre mülk sözleşmesinden farklı olarak, taşınmaz üzerinde müşterek mülkiyet payı veya irtifak hakkı sahibi olmadıklarından, taşınmazla ilgili konularda taşınmazın aynına ilişkin karar alamazlar; örneğin şuf’a hakları yoktur. Devre tatil sözleşmesini sonradan değiştirmeleri de mümkün değildir.

Benzerlikleri :

1- Bununla birlikte, 4077 Sayılı Kanun hükümleri taşınmazları da kapsamına aldığından devre mülk ile ilgili sözleşmelerin ve devre tatil sözleşmelerinin 4077 Sayılı Kanun’un kapsam maddesi olan 2. maddesindeki “tüketici işlemi” şeklinde yapılması mümkündür. Bu nedenle her ikisine de 4077 Sayılı Kanun’un emredici hükümleri ve ona bağlı olarak çıkarılan yönetmeliklerin emredici hükümleri uygulanacaktır. Özetle her iki hakla ilgili sözleşmelerden kaynaklanan ihtilaflar tüketici mahkemeleri yargı denetimine tabidir.

2- Devre mülk hakkı tapu dairesinde düzenlenecek bir resmî senetle kurulur. Taraflar, resmî senetten ayrı olarak haklarını nasıl kullanacaklarına, taşınmazın korunmasına ve yönetimine ilişkin esasları içeren bir devre mülk sözleşmesi düzenleyip bunu tapunun “beyanlar” hanesine derç ettirirler. Böyle bir sözleşme olmadan devre mülk tesis edilmez. Bu nedenle devre mülk, bir aynî hak olan irtifak hakkı verirken, sağlayıcı ile tüketici arasında yapılan devre tatil sözleşmesi tüketiciye sadece şahsî bir hak verir.

Devre Tatil ile Devremülk Kavramlarının Hukuki alt yapısı

DEVRE TATİL 

Devre tatil hakkında genel düzenlemeler Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yer alırken ayrıntılı düzenlemeler ise Devre Tatil Sözleşmeleri Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik ile yapılmıştır.

Devre tatil en az üç yıl süre için ve bu süre zarfında yıl içinde belirli veya belirlenebilecek ve bir haftadan az olmayacak bir dönem için, bir veya daha fazla sayıdaki taşınmazın kullanım hakkının bedeli karşılığında devrini içeren bir sözleşmeyle kurulan tatil sistemi olarak tanımlanmaktadır.

Devre tatil sözleşmesi tüketiciye, tatil konusu taşınmaz üzerinde zamana bölünmüş yararlanmaya yönelik bir alacak hakkı sağlamaktadır. Bu hak şahsi hak niteliğindedir. Tüketici sözleşme konusu taşınmaz üzerinde mülkiyet hakkı gibi her hangi bir ayni hak maliki değildir.

Devre tatil sistemlerinin oluşumu iki şekilde gerçekleşir. İlk olarak, devre tatile konu olan yerler genellikle bir ticari şirket tarafından inşa edilir ve devre tatil hakkına sahip olmak isteyen kişilerde bu şirketten hisse alarak ortaklık vasfını kazanır. Yasal olarak mülkiyet, işletmeci olan şirketin tüzel kişiliğinde kalır. Ortaklık devam ettiği sürece devre tatil hakkı da devam eder. Bu nedenle devre tatil hakkının devri, ortaklık payının satışı ya da ortaklık payının miras yoluyla intikali ile gerçekleşir. Ancak ülkemiz mevzuatı gereği yoğun prosedüre bağlı olduğundan  Türkiye’de uygulama alanı yaygın değildir.

Devre tatil sisteminin diğer bir kuruluş şekli ise, süreli ve ortaklığa dayanmayan sistemdir. Bu sistem ülkemiz uygulamasında yaygın olarak kullanılmakta olup, yönetici olan şirkete ortak olma zorunluluğu yoktur.

Tüketici, sözleşmenin her iki tarafça imzalanmasından itibaren 10 gün içinde hiçbir sebep göstermeksizin ve hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin, masraf ödemeksizin cayma hakkını kullanarak sözleşmeden dönebilmektedir.

Devre tatil sözleşmelerinde sürenin yazılı olarak bulunup bulunmadığına ve ne kadar süre ile hak sahibi olunduğuna, hangi hizmetlerden ücretsiz yararlanacağı, devre tatilin yıllık aidat bedelinin ne olduğu ve ne oranda artırım yapılacağı tahsis olunan dönemin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasına, üçüncü kişiye devredilmesine, satma ya da takas etme hakkının bulunup bulunmadığına dikkat edilmeli ve uygulamada yaygın karşılaşılan yanlış anlaşılma olan devre tatil ile devre mülk karıştırılmamalıdır.

DEVREMÜLK

Devre mülk kurumu mevzuatımızda, Kat Mülkiyeti Kanunu’ nun sekizinci bölümünde düzenleme alanı bulmuştur. Mesken olarak kullanılmaya elverişli bir yapı veya bağımsız bölümün ortak maliklerinden her biri lehine bu yapı veya bağımsız bölümden yılın belli dönemlerinde yararlanma hakkı, müşterek mülkiyet payına bağlı olarak kurulabilir. Bu hakka devre mülk hakkı denir.  Devre mülk hakkı tapu dairesinde düzenlenecek resmi bir senetle kurulur. Bununla birlikte taraflar haklarını nasıl kullanacaklarına,  taşınmazın korunmasına ve yönetimine ilişkin esasları içeren bir devre mülk sözleşmesi düzenleyip, bunu tapunun beyanlar hanesine kayıt ettirmelidirler. Devre mülk ayni bir hak olan irtifak hakkı sağlar.

Devre mülk hakkının yılın belirli dönemlerine ayrılması ve 15 günden daha az süreli olmaması gerekmektedir. Hak sahipleri, bu hakkın kurulduğu taşınmazların eklenti ve ortak yerlerinden, kendisine ait olan süre içerisinde hissesi oranında kullanma hakkına sahiptir Devre mülk hakkı sahipleri aksi sözleşmede kararlaştırılmadıkça ortaklığın giderilmesini talep edemezler, ana yapı ve demirbaşları israftan kaçınarak hüsnüniyetle kullanmaya mecbur olup, her türlü aşırı kullanımdan şahsen sorumludurlar.

Devre mülk hakkı devir edilebilir mirasçılara geçebilir. Sözleşmede aksi kararlaştırılmamışsa devre mülk hak sahibi bu hakkın kullanımını başkalarına bırakabilir.

Devre mülk hakkı sahipleri kedilerine ayrılan dönem süresi sonunda istifade ettikleri bağımsız bölüm veya yapıyı boşaltmaya ve yeni hak sahibine teslim etmeye mecburdurlar. Aksi halde istifade edecek dönem sahibinden birisinin veya yöneticinin tapu kaydını ve sözleşmeyi talebine ekleyerek ibrazı halinde, mahallin en büyük mülki amirinin emri ile başkaca bir işlem veya tebligata lüzum kalmadan zabıtaca derhal boşalttırılır.

Devre mülk hakkı sahiplerinin hak ve borçları ile yetki ve sorumluluklarının tespiti ve uyuşmazlıkların çözümlenmesinde Kat Mülkiyeti Kanunu’nda ve sözleşmede veya yönetim planında hüküm bulunmayan hallerde Türk Medeni Kanunu ve ilgili diğer kanun hükümleri uygulanır.  Gider ve avans payını ödemeyen devre mülk hakkı sahibi veya onun yerine ana yapıyı kullanan veya faydalananlar hakkında yönetici veya diğer devre mülk hakkı sahipleri tarafından dava açılabilir ve icra takibi yapılabilir.

Devre tatil sözleşmeleri uygulama usul ve esasları hakkındaki yönetmeliğe göre; yapılan devre mülk alımlarında, devre mülk sözleşmesi imzalandıktan sonra tesis beğenilmediği takdirde alıcının sözleşmeyi imzaladığı tarihten itibaren 10 gün içinde sözleşmeyi fesih hakkı bulunmaktadır. Bu fesih, sözleşmede belirtilen kurallar çerçevesinde yapılmalıdır. Eğer sözleşme, tesiste imzalanmadıysa bu durumda süre, alıcının tesisten yararlanmaya başladığı tarihten itibaren işlemektedir. Kapıda yapılan satışlar yoluyla devre mülk sahibi olan kişiler, tesisi gördükleri tarihten itibaren 7 gün içerisinde sözleşmeyi feshedebilmektedirler. Sözleşmenin taraflarca imzalanması ile cayılıp cayılmayacağının bildirilmesi arasındaki sürede sözleşme henüz hükümlerini doğurmamaktadır..

Devre Mülk- Devre Tatil Ayrımını Bilmek Neden Çok Önemlidir? Devre Mülk Satın Alındığında Cayma Hakkı Kullanılması Mümkün Müdür? Devre Tatil Sözleşmesinden Koşulsuz–Masrafsız Caymak Mümkündür..

Tatil-dinlenme amaçlı olarak taşınmaz kullanımı genel olarak “devre mülk” ve “devre tatil” uygulamaları şeklinde ortaya çıkmaktadır. “Devre mülk” ve “devre tatil” konularının nitelik ve özellikleri iyi bilinmediği için hukuki sorunlar ortaya çıkmaktadır. Devre Mülk; mülkiyet hukukunun, devre tatil ise sözleşme hukukunun ayrıksı-özel yönlerini içeren kurumlardır.

1) Devre Mülk Ayni Hak Niteliğinde Olduğundan; Kurulması Özel Bir Tapu Senedi Gerektirir. Devre Mülk Hakkının Başkasına Devri Tapu Harcına Tabiidir.

Devre Mülk; Kat Mülkiyeti Kanunun 57-66 maddeleri çerçevesinde kural ve ilkeleri belirlenmiş özel bir mülkiyet hakkı türüdür. Devre mülk sahipleri bir taşınmazın müşterek maliki sıfatına sahiptirler.  Devre Mülkte; bağımsız bir yapı ile kat mülkiyeti yada kat irtifaklı bir “mesken” nitelikli taşınmaz yılın belirli dönemlerinde belirli bir şahsın kullanımına bırakılmaktadır. Dolayısıyla, devre mülk ancak “mesken” nitelikli bir taşınmazda kurulabilir. İşyeri, ofis, arazi,arsa niteliğinde bir taşınmazda “devre mülk” kurulamaz. Devre mülk hakkının yılın belirli dönemlerine ayrılması ve 15 günden daha az süreli olmaması gerekir. Sözleşmede aksi kararlaştırılmamışsa devre mülk hakkı sahibi bu hakkın kullanımını başkalarına bırakabilir.

Devre Mülk; tapu sicil müdürlüğü tarafından düzenlenen resmi tapu senedi ile kurulur. (KMK md 58) Devre mülk kurulması sırasında devre mülk kurulmasını talep eden ilgililer; tapu müdürlüğü´ne; – devre mülk sözleşmesi örneğini ve kimliklerini ispat eden belgeleri sunmak zorundadırlar. Devre Mülk hakkı; Tapu Sicil Tüzüğü uyarınca irtifak hakları sütununa kayıt ve tescil edilir. Devre Mülk hakkının başkasına devri %015 oranında tapu harcına tabiidir.

2) Devre Tatil,  Şahsi Hak Niteliğinde Ve Tapu Senedi Gerektirmeyen Bir Haktır.

Devre Tatil, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6/B maddesinde; ” en az üç yıl süre için yapılan ve bu süre zarfında yıl içinde, belirli veya belirlenebilecek ve bir haftadan az olmayacak bir dönem için bir veya daha fazla sayıdaki taşınmazın kullanım hakkının devri ya da devri taahhüdünü içeren ve bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunlu yazılı sözleşme ya da sözleşmeler grubu” olarak tanımlanmaktadır.

Tanımdan da görüleceği üzere, devre tatil hakkı bir sözleşme ile kurulmakta ve sadece sözleşmeden kaynaklanan şahsi bir hakkı içermektedir. Devre tatil hakkı özel bir tapu senedi gerektirmediği gibi, tapuya şerhi de kabul görmeyen sözleşmeden kaynaklanan bir alacak niteliğindedir. Ayrıca,devre tatil sözleşmeleri kira sözleşmesi olarak kabul edilmemektedir.

Ülkemizde; özellikle yaz döneminde, tatil yörelerinde bir kısım devre tatil şirketlerinin satış görevlileri tarafından pazarlanan ve üzerinde “devre mülk sözleşmesi” yazılı matbu evraklar, hukuksal olarak “devre tatil sözleşmesi” olarak kabul görmektedir. Sözleşme metninde “devre mülk sözleşmesi” yazılması, sözleşme içeriğine devre tatil hükümlerinin uygulanmasını engellememektedir. Bu uygulama genel olarak satıcı şirketlerin 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun tüketici lehine hükümlerinden kaçınma amaçlı olarak gerçekleştirilmektedir.

3) Devre Tatil Sözleşmesinden Yasal 10 Günlük Süre İçerisinde Hiç Bir Gerekçe Olmaksızın Cayma-Dönme Hakkı Bulunmaktadır.

Ülkemizde devre tatil sözleşmeleri “tüketici işlemi” olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle,bu tür sözleşmelere 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ilkeleri uygulanacaktır. Sanayi Ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan “Devre Tatil Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” in “Cayma Hakkı” başlıklı 6 ncı maddesinde, “Tüketici, sözleşmenin her iki tarafça imzalanmasından itibaren on gün içinde hiçbir sebep göstermeksizin ve hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin cayma hakkını kullanarak sözleşmeden dönebilir.” hükmü düzenlenmiştir. Dolayısıyla; devre tatil satın alan kişi sözleşmenin imza tarihinden itibaren 10 günlük süre içerisinde hiçbir gerekçe sunmadan ve masraf ödemeden sözleşmeden dönme hakkına sahiptir.

Kanaatimizce; anılan Yönetmelik hükmü devre tatil satıcısı olan şirketlerin oldukça aleyhine düzenlemeler içermektedir. Zira, Yönetmelikte düzenlenen “koşulsuz 10 günlük sözleşmeden dönme hakkı” tüketiciyi koruma ilkesinin aşırı zorlanmasıdır. Kapıdan satış niteliği taşımayan “devre tatil sözleşmeleri” nde bu hükmün uygulanması hakkaniyete uygun düşmemektedir.  Ayrıca, Bakanlık; Kanunda sadece “kapıdan satış” niteliğinde sözleşmelere uygulanacak bir hükmü yönetmelikle her tür devre tatil sözleşmesine uygulanır kılarak hukuk tekniği açısından da tartışmalı bir düzenleme getirmiştir. ( Bildiğimiz kadarı ile bu Yönetmelik düzenlemesi aleyhine devre tatil şirketleri tarafından idari yargıya da iptal davası başvurusu da yapılmamıştır.)

FIRSATÇILARA DİKKAT EDİLMELİ

Bazı fırsatçı firma ve kişilerin süslü reklam ve broşürlerle devremülk ve devre tatil alıcılarını dolandırmaktadır. Tüketicilerin hiçbir neden olmadan 14 gün süre içinde cayma hakkı bulunmaktadır. Ayrıca sözleşmede belirtilen hususlarda yaşanan herhangi bir eksiklikte ise her zaman feshedilebilmektedir.

Devremülk satışları ve kararlaştırılan aidat miktarları adeta “modern dolandırıcılık” yöntemi haline gelmiştir. Maalesef bu alanda mağduriyetler her geçen gün artmıştır. Haksız kazanç peşinde koşan bazı şirket ve kişiler işini düzgün yapan firma ve tüketicileri zor durumda bırakmaktadır.

Devremülk satışı yapan bazı firmalar yine süslü reklam ve broşürlerle boş arazileri tüketiciye satmaktadırlar. Bu da tecrübesiz insanları mağdur etmektedir. Alıcılar sıkıntıya düşüp cayma hakkını kullanmak istediklerinde ise firmalar talepleri etmemektedir.

Tüketiciler çoğu zaman peşinat olarak kaptırdığı parasını geri alabilmek için uzun süren hukuki mücadele içine girmektedirler. Bazı durumlarda da devremülklerde fahiş fiyatlara ulaşan aidatlar belirlenmiş olması sebebiyle sahipleri canından bezdirmiştir.

Son zamanlarda adli makamlara yapılan başvurular genellikle devremülk satış işlemleri ve aidatlarına ilişkindir. Uygulamada devremülk satan şirketler tarafından, alıcılara imzalatılan satış vaadi sözleşmesine bir madde eklenerek ortak malikler kurulu tarafından da işletilebilecek devremülkün işletilmesinin satıcı şirkete verildiğine dair yetki alıyor. Alınan iş bu yetki haksız zenginleşmeye, şirketlerin garantili, uzun süreli, yüksek karlı bir yatırımına dönüşüyor.

Devremülk işletme sözleşmesinin yönetim planına işlenmeden, devremülk tapuları verilmeden devremülkünü kullanmaya başlayanlar ile henüz devremülk dahi teslim edilmeyenlerden asgari ücretin yarısına varan tutarlar ile aidatlar istenmektedir. Tüketicileri mağdur eden aidatlar, yılda 15 gün kalınabilecek bir devremülk için ayda iki defa alınıyor. Toplam daire sayısı düşünüldüğünde bazı şirketlerin, aidatları haksız kazanç kapısına dönüştürdüğü açıktır.

Oysa ki verilmeyen hizmetin bedeli olmaz, devremülk ne zaman kullanılacaksa aidatların o zaman verilmesi ve makul bir tutarın belirlenmesi gerekmektedir.

Yapılan bakım, onarım ve yenileme gerekçeleri gösterilerek avans adı altında aidatlar alınmaktadır. Bu ad altında alınan aidatlar yasal düzenlemelere aykırıdır. Haksız zenginleşmeye neden olmaktadır.

SÖZLEŞME TAPUDA RESMİ ŞEKİLDE YAPILMALI

Devremülk sözleşmesi tapuda resmi şekilde yapılması zorunludur. Devremülk hakkı, satış vaadi şeklinde yapılıyorsa mutlaka noterde düzenleme şeklinde gerçekleştirilmelidir. Aksi halde, satıcı veya sağlayıcı ile tüketici arasında yapılan devremülk sözleşmesi geçersizdir.

Teslim süresi ve ön ödemeli (maketten) satışlarda dikkat edilmelidir. Devremülklerde arsa üzerinde kat irtifakı tesis edilmeden ve yapı ruhsatı alınmadan ön ödemeli devremülk sözleşmesinin yapılamaz. Ön ödemeli satış devir ve teslim süresi, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 36 ayı geçemez.

DEVRE TATİLLERDE CAYMA HAKKI

Tüketici, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilir. Burada altını çizerek söylemek gerek, cayma bildirimi noter aracılığı ile yapılması gerekir.

Yine bilinmesinde fayda var; bağlı kredi sözleşmesinin var olduğu durumlarda, cayma bildiriminin ilgili kredi kuruluşuna yönlendirilmesi halinde bağlı kredi sözleşmesi de herhangi bir tazminat veya cezai şart ödeme yükümlülüğü olmaksızın sona erer.

Tüketici sözleşmeyi, tesisi görmeden ve gezerek inceleme imkanı elde etmeden imzalamış ise sözleşme, tecrübe ve muayene koşulu (hizmetin alınması) sağlayıncaya kadar askıda kalır ve tüketicinin cayma hakkı tecrübe ve muayene koşulu gerçekleştikten sonra başlar. Sözleşme imzalandıktan sonra 14 gün içerisinde cayma hakkı kullanılmamış olsa bile devremülke konu yer tüketici tarafından görülmemiş ise tüketicinin tesisi gördükten sonra makul süre içerisinde cayma hakkı vardır.

Ayrıca tüketiciler tarafından dikkat edilmesi gereken husus sözleşmenin devremülke konu tesiste yapılıp yapılmadığıdır. Uygulamada satıcılar çoğunlukla sözleşmenin imzalandığı yerin devremülke konu tesis olduğu şeklinde hüküm konulmaktadır. Dolayısıyla tüketicilerin sözleşme imzalarken cayma hakkına etki edecek bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir.

Özetle ödemeli (maketten) satışta teslim tarihine kadar herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı vardır. Devremülk sözleşmesi imzalanmadan en az 1 gün önce tüketiciye Devre tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmeleri Yönetmeliğinde öngörülen şekilde ön bilgilendirme yapılması zorunludur.

SÖZLEŞMEDE YER ALMASI GEREKEN UNSURLAR

1- Devremülk sözleşmesi kanun gereği bir yıldan uzun süre ( yani en az iki yıl için yapılması ve birden fazla dönem ) olması gerekir. Bu sebeple bu iki yıl içerisinde sağlayıcı tarafından tüketiciye en az iki dönem kullanma hakkı sunulmalı. Tüketicilere en az 1 gecelik konaklama imkanı verilmeli. Aksi halde yapılan sözleşme kanunda öngörülen şartları sağlamadığından devremülk sözleşmesi olarak kabul edilmeyecektir.

2- Sözleşmede belirtilen sürede tüketicinin konaklama ve taahhüt edilen hizmeti alması gerekir. Aksi takdirde, tüketicinin uğradığı maddi ve manevi zararın satıcı veya sağlayıcıdan talep etme hakkı doğacaktır.

3- Uygulamada sıkça rastlanan durumlardan biri de sözleşmede belirlenen dönemlerde ilgili tesiste tüketicinin odasının tamam olmasına rağmen sauna ve havuz gibi alanların kapalı, başka kişiye kiralanmış veya inşaat halinde olduğunun söylenmesi. Sözü edilen durumlarda tüketici maddi ve manevi tazminat talep edebilir.

4- Tüketicilerin sözleşmede belirlenen plana uygun şekilde ödeme yapması gerekir. Ödeme yapılmaması halinde 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un m.19/1’de öngörülen şartlarda ve usule uygun olarak satıcının tüketiciye ihtar göndermesi ile tüketici temerrüde düşebilir. Ayrıca bu hususta yine bilinmesinde fayda var ki yalnızca tek bir taksidin ödememesi durumunda borcun tamamının talep edilmesinin mümkün değildir.

5- Tüketicinin yapmış olduğu işlemler nedeniyle kıymetli evrak niteliğinde sadece nama yazılı ve her bir taksit ödemesi için ayrı ayrı olacak şekilde senet düzenlenebilir. Bu duruma aykırı olarak düzenlenen senetler tüketici yönünden geçersizdir.


Makaleyi paylaşmak için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz. 

 

Av. Serhat ARASAN

Hukuki sorunlarınızı İletişim Formu 'ndan bize yazabilirsiniz.