Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi

yeni9

Şehir merkezinde arsası olan kat malikleri, özellikle halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen uygulamanın hayata geçmesi ile eminiz arsasına yeni bina yapımı için teklif getiren bir çok müteahhit firma ile muhattap olmuştur.

Eski binanızın yerine yeni teknoloji ile üretilmiş, kaliteli bir yeni bina yapılmasını istiyorsunuz, ama aklınızda sorular, sorular..
Genel olarak, yeni binanızı üstlenecek müteahhit firmayı seçmenizde yardımcı olacak bir kaç konuya değineceğim.
Müteahhit seçiminde dikkat edilecekler :

– Öncelikle, noterde kat karşılığı inşaat sözleşmenizi imzaladıktan sonra şartlarda herhangi bir değişiklik hakkınız olmadığını belirtmek isterim. Tüm pazarlıklar sözleşme öncesi yapılmalı ve uygunsa noterde imzalanan sözleşmede yer almalı. Noterde imzalanacak ve inşaat işine esas teşkil edecek sözleşme öncesi “ön sözleşme” , “aramızdaki anlaşma” gibi herhangi bir kağıda atılan imzalarında bağlayıcılığı olduğunu unutmayın. Anayasa mahkemesinde, noter huzurunda ve onayında olmadan imzalanan sözleşmelerin geçersiz olduğuna dair emsal kararlar mevcut, lakin davalık olup uğraşmak yerine adımlarınızı en baştan sağlam atmanızı tavsiye ederim. Dolayısı ile imzayı tüm şartlarda anlaştıktan sonra atmanız tavsiye edilir.

– Müteahhit firma seçiminde öncelikleriniz GÜVEN olmalı. Daha önce üstlenip tamamladığı inşaatları gidin, gezin. O müteahhitten ev almış insanların zilini çalıp, evlerinden memnun olup olmadıklarını sorun. İnanın eğer müteahhitlerinden memnun değillerse, siz daha detaylıca soru sormadan onlar sizlere mağduriyetlerini anlatacaklardır. Memnun olmaları halinde ise tam tersi geçerli. “Müteahhitleri yaptıkları, yapacaklarının teminatıdır.”

– Müteahhit firmanın daha önce bitirdiği binalarda iskan alıp almadığını kontrol edin. İskan alıp almadığını sormak yerine, alınmış iskan belgelerinin birer fotokopisini rica edin. Fayanstan, duvar boyasından önce Yapı Kullanma Belgesine bakmayı öğrenin.

– Kullanılan malzemelerin kalitesi ve uyumuna dikkat edin. Sonuç olarak yeni evinizi yapacak müteahhit firmanın göz zevki olup olmaması da önemli. Hayallar altın, gerçekler bakır olmasın.

– Hava parası gözünüzü cezbetmesin. 5.000 TL fazladan taşınma parası verip ilk defa iş yapacak müteahhit firma ile önceki işlerinde sorun yaşamamış müteahhit firma arasında seçim size kalmış! Tabiki ilk defa inşaat yapacak firmaların işini en güzel şekilde yapabileceğiniz unutmayın. Onların ilk işi, aslında kartvizitleri olacak. Dolayısı ile kararı iyice düşünüp, tartıp biçip vermenizi tavsiye ederiz.

– Unutmayın, her malın bir değeri vardır. Eğer 3 farklı müteahhit (güvenilirliğini onayladığınız, işlerini sorunsuz yapıp iskan belgelerini alan) firma sizin binanıza %50 teklif ediyorsa ve bir müteahhit firma çıkıp sizlere %70 teklif ediyorsa şüpheci davranın. Sözleşmeyi profesyonellere danışarak hazırlayın veya gelen sözleşmeyi inceletin. Müteahhit firmaların teklifleri birbirine yakınsa, vardır bir bildikleri..

– Bağcıyı dövmeyin. Amacınız üzüm yemekse eğer her çıkan sorunda müteahhit firma ile karşı karşıya gelmek yerine sorunu beraberce çözme eğilimde olun.

– Müteahhit firmalar sektör oyuncularıdır, ve sözleşmelerindeki her maddenin bir amacı vardır. Kafanıza göre sözleşmeye iki satır ekleyip çıkararak kazandım sanmayın. Hukuki ve Teknik Şartname’lerde yer alan her bir madde, tecrübeye ve bilgiye dayanarak yazılmıştır. Bunu sakın unutmayın.

– Sözleşmenize mutlaka kat planı ekletin. Yapılacak bina sözleşmede belirlenmiş olsun. Ve hatta sözleşme ekinde kat paylaşım şeması olmasına dikkat edin. Hangi bağımsız bölüm kime ait açık ve net olarak belirlensin.

Şimdilik sizlere tavsiyelerim bu kadar. Durumunuza özel sorularınızı aşağıda yer alan yorum kutusuna yazarak bizlere iletebilirsiniz.


Makaleyi paylaşmak için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.

Av. Serhat ARASAN

Hukuki sorunlarınızı İletişim Formu 'ndan bize yazabilirsiniz.