Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Dolandırcılık

 

Teknolojik gelişmeler doğrultusunda yaygınlaşan kredi kartlarının kullanıcılarının, yaşanması muhtemel dolandırıcılık ve sahtecilik olaylarına karşı uyanık olması gerekiyor. Gerek internetten yapılan alışverişlerde gerekse süper market ve mağazalardan yaptığınız alışverişlerde kredi kartınızın kart numarası, son kullanma tarihi ve kartın arkasındaki CVV2 isimli güvenlik kodu numarası gibi bilgiler çalınabilir ve kredi kartı dolandırıcılığının kurbanı olabilirsiniz.  Nitekim bu suça ilişkin mağdur profili oldukça geniştir. Bu suçtan mağdur olanlar arasında milletvekili, asker, tüccar kişiler olabildiği gibi zaman zaman polis, hakim, savcılarında mağdur olduğu basında görülmektedir.

Polis Kayıtlarına Göre Kredi Kartı Dolandırıcılığı Yöntemleri ;

1- Kayıp veya Çalıntı Kart Kullanımı
Kart sahibinin kartını kaybetmesi veya çaldırması halinde kartın kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmasıdır. İş yerlerinin kart kabul ederken kayıp/çalıntı kart kullanımının önlenmesi için kimlik ve imza kontrolü yapması gerekiyor.

2- Ele Geçmeyen Kartlar
Kredi kartları posta, özel kargo şirketleri ya da banka şubesi aracılığı ile sahibine ulaştırılıyor. Kartın, sahibine ulaşması sırasında posta kutusundan çalınması, kaybolması veya sahte kimlik belgeleri ile kart sahibinin adına bankadan alınması mümkün… Kartı ele geçiren kişi arkasını imzalayarak kimlik sormayan işyerlerinde kullanabiliyor. Şifresini de elde ettiyse ATM’den nakit avans çekebiliyor.

3- Sahte Başvuru
Dolandırıcılar, sahte kimlik ve diğer belgelerle kart başvurusu yapıyor.

4- Boş Plastik Yöntemi
Boş plastik plakalar üzerine kabartma olarak basılan gerçek kredi kartı numaraları, işyerlerinde imprinter cihazı ile satış belgesi üzerine aktarılarak bankadan tahsil ediliyor. Bu yolla işlenen suçlar işyerinin bilgisi dahilinde oluyor ve genellikle işyeri bu türden suçların işlenmesi amacıyla açılıyor.

5- Değiştirilmiş Kart
Kredi kartları üzerindeki kabartma numaraları kesilerek değiştiriliyor ya da ütülenerek yerine yenisi basılıyor. Bu türden değiştirilmiş kartlar imprinter cihazıyla işlem yapan işyerlerinde kullanılıyor. İşyeri, bilgisi dahilinde değiştirilmiş kartları kabul edebileceği gibi, fark edilmeyecek şekilde değiştirilmiş kartlar da iyi niyetli işyerleri tarafından bilinmeden kabul edilebiliyor.

6- Sahte Kartlar
Sahte yollardan üretilen kartın arkasında bulunan manyetik şerit, “encoder” denilen bir cihaz (manyetik şerit kodlayıcı) ile kodlanarak içine elektronik yollardan kart bilgileri yazılabiliyor.

7- Manyetik Şerit Sahteciliği
Gerçek kartın manyetik şeridi silinerek manyetik şerid kodlayıcısı ile başka birine ait bilgiler tekrar kodlanıyor. Dolandırıcılar, kendi kartlarının manyetik şeridini değiştirdikleri gibi, kayıp/çalıntı kartların manyetik şeritlerini de başka kart hamillerine ait bilgilerle kodlayarak kullanabiliyorlar.

8- Kart Kopyalama
Kart dolandırıcılığın en tehlikelisi, kopyalamayla yapılıyor. Alışveriş yapan müşterilerin kartları müşteri görmeden encoder cihazından geçirilip kopyalanıyor. Sonra bu bilgiler, üretilen sahte bir kartın şeridine aktarılıyor. Karttaki bilgiler gerçek olduğu için, dolandırıcılığın ispatlanması zor oluyor.

9- Posta veya Telefon ile Yapılan Ürün Siparişi Dolandırıcılığı
Dolandırıcı, başkasının kartı numarasıyla kendi adresine mal şiparişi veriyor.

10- ATM Dolandırıcılığı
ATM dolandırıcılığında ise bankaya gelen müşteriden önce ATM’nin kart giriş haznesine bir cisim yerleştiriyor. Sonra gelen müşterinin kartı ATM cihazında sıkışınca, dolandırıcı yardım etmek bahanesiyle şifreyi öğreniyor. Müşterinin bankadan ayrılmasından sonra da kartı ATM cihazından çıkarıp kullanıyor.

11- İnternet Dolandırıcılığı
İnternette şirket ve kişilerin güvenlik şifrelerini aşarak, kart numaraları ve özlük bilgilerini çalan dolandırıcı, bu bilgilerle sipariş verebiliyor.

12- Hesap Yönlendirme
Dolandırıcı, bankayı arayıp sizmişsiniz gibi davranarak, kredi kartı ekstresinin posta adresini değiştiriyor. Faturalar yeni bir adrese gönderildiği için, siz bir problem olduğunu farkedinceye kadar geçen süre içinde kimlik hırsızları sizin hesabınızı kullanıyor.

 

 

II – Kredi Kartı Dolandırıcılığından Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler ;

 •  İhtiyacınızdan fazla kart edinmeyin.
 • Bankaların siz talep etmeden gönderdiği kredi kartlarını ihtiyacınız yoksa kabul etmeyin.
 • Başvuru formlarının ekindeki sözleşmeyi okumadan imzalamayın.
 • Kartın arka yüzündeki imza kısmını mutlaka imzalayın ve sliplerde de aynı imzayı kullanın. Kartınız çalınsa bile yapılan alışverişlerde kullanılan imzanın sahte olduğu laboratuvar incelemelerinde ortaya çıkar.
 • Şifrenin korunmasından kart sahibi sorumludur. Kart şifrenizi banka çalışanları da dahil kimseye söylemeyin.
 • İnternet sitelerinden ve posta/telefon ile alışverişlerde kredi kartı numarası ve son kullanma tarihi bilgilerinin yeterli olması, sahtecilik riskini de beraberinde getiriyor. Bu yolla satış yapan firmaların güvenilirliğinden emin olun.
 • Bu tür internet siteleri ya da firmalar güvenli dahi olsa, kart bilgilerinizi ele geçiren bir başkası da alışveriş yapabilir. Bazı bankalar, talebiniz üzerine kartınızı bu tür alışverişlere kapatmaktadır.
 • İletişimi sizin başlatmadığınız durumlarda, telefonda, e-mail mesajlarında ya da internette kim olduğunu bilmediğiniz kişilere, kişisel bilgilerinizi, kart numaranızı vermeyiniz.
 • Şifrenizi kartın üzerinde, cüzdanda ya da çantada yazılı olarak saklamayın. Aksi halde hırsızların ve kapkaççıların işini kolaylaştırmış olursunuz. Şifrenizi ezberleyin.
 • Doğum tarihi, hesap-müşteri numarası, nüfus cüzdanı no, ardışık sıralı sayılar, telefon numarası ya da işyeri sicil numarası gibi kolay ulaşılabilir şifreleri kullanmayın.
 • Şifrenizi unuttuysanız, bankayı arayarak yeni şifre isteyin.
 • Kartın çalınması ya da kaybolması durumunda hemen bankayı arayarak durumu bildirin. Bu tür acil durumlarda zaman kaybetmemek için bankanın telefon numarasını hemen ulaşabileceğiniz bir yere not edin. Kartınızın çalındığını ya da kaybolduğunu fark ettiğiniz an hemen bu numarayı arayarak kartınızın iptal edilmesini isteyin.
 • Kredi kartlarınızın yanısıra nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi belgeleriniz de çalındıysa ya da kaybolduysa durumu mutlaka polise, hatta savcılığa bildirerek tutanak tutturun.
 • Bankaların kart sahiplerine sağladığı sigorta hizmetleri sayesinde, kredi kartınız çalındığında ya da kaybedildiği takdirde, durumu bankaya bildirdiğiniz andan itibaren üçüncü şahıs harcamalarından sorumlu tutulamazsınız. Ancak sigorta süresi ve koşulları bankalar arasında farklılık göstermekte, bazı bankalar da sigorta hizmeti vermemektedir. Kredi kartlarınıza sağlanan sigorta hizmetlerini bankanızdan öğrenin.
 • Kartın ATM’de alıkonması durumunda hemen şubeye başvurun veya bankaya bildirin.
 • ATM kullanımında size yardım etmek amacıyla yaklaşan kişilerin yardım teklifini kabul etmeyin.
 • Bilgi hırsızlarının çöp kutunuzu karıştırması ihtimaline karşı da tedbirli olun. Atacağınız hesap ekstreleri, slipler, ATM fişleri, kredi kartı başvuruları veya kopyaları, sigorta formları, kredi teklifleri gibi kişisel bilgi içeren evraklarınızı iyice yırtarak okunamayacak hale getirin.
 • Süresi dolan kredi kartınızı da numarası okunmayacak ve bir başkası tarafından kullanılamayacak hale getirdikten sonra imha edin.
 • Hırsızlık ihtimaline karşı evinizde de kişisel bilgileriniz içeren evraklarınızı açıkta bırakmayınız.
 • Kredi kartınıza ait ekstrelerin geleceği adresin güvenilir olduğundan emin olun.
 • Hesap ekstrenizin çalınmasını önlemek için posta kutunuzun sağlam olmasına dikkat edin ve sürekli kilitli tutun. Posta kutularına bırakılan postalarınızı hemen alın.
 • Kredi limiti yüksek olan kartlarınızı internet ortamında kullanmayın.
 • İnternet kafe gibi halka açık ve kalabalık yerlerde bulunan bilgisayarlardan, internet aracılığıyla alışveriş yapmayın.
 • Kredi kartları sanal ortamda kullanılırken virüs tehlikesine dikkat edin, bilgisiyarlarınıza antivirüs programları yükleyin ve bu programları güncelleyin.
 • Alışverişlerde kimlik kartınızı sorulmadan gösterin. Kimlik sormayan kasiyerleri uyarın.
 • Kartınızın, POS makinasından geçirilmesi işleminin kasada ve gözönünde yapılmasına dikkat edin. Kredi kartınızın POS makinası dışında bir cihazdan geçirilmediğinden emin olun.
 • Kredi kartı dolandırıcılığına en çok turistik bölgelerde rastlandığından kredi kartınızı bu bölgelerde kullanırken daha dikkatli olun.
 • Yeni kredi kartınız belirtilen zamana kadar elinize ulaşmadıysa çalınmış olabilir. Hemen bankayı arayıp kartınızın durumunu sorun.
 • Fatura dönemlerine dikkat edin. Faturalarınız zamanında ulaşmıyorsa ilgili bankadan takibini yapın. Elinize ulaşmayan bir kredi kartı faturası kimlik hırsızı tarafından çalındığı ve adresinizin değiştirildiği anlamına gelebilir.
 • Başvuru sırasında bildirilen adres, telefon, işyeri gibi bilgilerde değişiklik olursa en kısa zamanda bankaya bildirin.
 • Alışveriş slibini imzalamadan önce, kart numarası ve ad-soyad bilgisinden slibin size ait olup olmadığını ve tutarın doğruluğu kontrol edin.
 • Harcamalarınızı bütçenizi gözeterek yapın. Ayağınızı yorganınıza göre uzatın.
 • Sliplerinizi, hesap ekstreniz gelinceye kadar atmayın. Hesap ekstreniz ve sliplerinizi karşılaştırın ve fazla yapılmış ya da size ait olmayan bir işlem varsa en fazla 7 gün içinde bankaya bildirin.
 • Ödemelerinizi zamanında yapın. Borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar kapatmadığınız takdirde faiz ödemek zorunda kalacağınızı unutmayın.
 • Hesap ekstrenizin ulaşmaması durumunda ödemeyi atlamamak için, ekstrenizin varsa e-mail veya faks numarasına da düzenli olarak gönderilmesini isteyin.
 • Kredi kartı borcunuzun hesabınızdan otomatik ödenmesi talimatını verdiyseniz, son ödeme tarihinden bir gün önce hesaptaki paranızın yeterli olup olmadığını kontrol edin.
 • Nakit para çekimi faizi ve ücreti, alışveriş faiz oranı, üyelik ücreti, limit aşım ücreti bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Ekstrenizde yer alan bu bilgileri sürekli takip edin.
 • Kartınızı nakit para çekme işlemlerinde de kullanabilirsiniz. Ancak nakit çekme işlemleri için faiz uygulandığını ve nakit çekim ücreti alındığını unutmayın.
 • Limitinizi aşmayın. Aksi halde limit aşım ücreti ödemek zorunda kalabilir ya da kritik bir anda kartınızı kullanamayarak zor duruma düşebilirsiniz.
 • Kartın sunduğu fırsatlar, yenilikler, promosyonlar ve ödül uygulamalarını da izleyin.
 • Bonus benzeri promosyonlardan yararlanabilmek için, kartı çıkaran bankanın POS makinasının kullanılması zorunludur. Kasiyerin, kartınızı hangi POS cihazından geçirdiğine dikkat edin.

Kredi-Kartı-Dolandırıcılığı

 

III- Kredi Kartı Dolandırıcılığında Bankaların Sorumluluğu

Bankalar ve kullanıcılar ; kredi kartı güvenliğini sağlamada farklı sorumluluklara sahiplerdir. Buna göre kredi kartı ve internet üzerinden bankacılık hizmeti veren kuruluşlar sağladıkları hizmetin güvenliğini de tesis etmek durumundadırlar. Bir bankanın internet bankacılığı güvenlik sisteminin devre dışı bırakılarak aşılması yoluyla kullanıcıların maddi zarar uğraması durumunda elbette söz konusu banka bundan sorumlu olacaktır. Ancak bunun yanı sıra kart kullanıcılarının sorumlu olduğu tek husus bilgilerini tanımadıkları kişilerle paylaşmamalarıdır. Bir kredi kartı kullanıcısı internet ortamında bilinçsiz bir şekilde bilgilerini paylaşması veya internetten alışveriş yapması sonucu dolandırıldıysa böyle bir durumda bankanın herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Nitekim kullanıcı kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve kartın arkasındaki CVV2 numarası ile internet üzerinden rahatlıkla alışveriş yapılabiliyor. Bu nedenle kart üzerindeki bu bilgilerin, art niyetli kişilerden koruması, numaranın bulunabileceği ekstre, ATM fişi, slip gibi belgelerin güvenli bir yerde muhafaza edilmesi, ihtiyaç kalmadığında mutlaka üzerindeki numaraların okunamayacak şekilde imha etmesini tavsiye ederiz.

 

kredikarti1_881991501

 

IV – Şifre Güvenliği Nasıl Korunabilir

Kredi kartı ve on-line bankacılık hesap ve kart numarası ile şifreler, kesinlikle bilgisayarda saklanmamalı. Kişisel bilgisayarlarda işletim sisteminin güvenlik güncellemeleri yapılmalı ve sık sık güncellenen bir antivirüs yazılımı kullanılmalı. ATM’ler kullanılırken kimseden yardım istenmemeli ve çevredeki insanlara dikkat edilmelidirler.

Hangi kurum veya kuruluştan gelirse gelsin, banka ve kredi kartı bilgileri, internet bankacılık numarası ve bunlara ait şifreler, e-posta veya on-line formlara yazılmamalı. Banka veya banka görevlileri, kişilerin şifrelerini ne şekilde olursa olsun talep edemez. Buna dikkat edilmeli ve tanınmayan kişilerden gelen şüpheli e-postalar açılmamalı, açılmışsa ekte gönderilen yazılımlar indirilmemeli, linklere tıklanmamalıdır.

Şifre çalındığı takdirde, diğer tüm bağlantılı hesaplardaki şifreler değiştirilmeli. Yasal bir e-posta kullanılıyorsa, e-posta sunucusu sorumlusu aranıp şifrenin geçersiz hale getirilmesi istenmeli. Bankacılık şifresi ise yetkili banka veya yetkili kurum aranmalı.

Şifreler, kişilerin hesaplarına art niyetli kullanıcıların erişmelerini önlemek amacıyla kullanılıyor. Tüm önlemlere rağmen yeterli zaman ve kaynak olduğu takdirde kırılamayacak şifre matematiksel olarak bulunmuyor. Ancak bu işlemin mümkün olduğu kadar zorlaştırılması ve sürenin uzatılması gerekiyor. İyi kriptolu bir şifrenin kırılması günümüz teknolojisinde bile aylarca, yıllarca sürebiliyor. Şifre seçimindeki gerçek amaç, dolandırıcı ve hırsızların işini zorlaştırmak olmalı.

Bu tip dolandırıcılıklar bilişim suçu kapsamında Türk Ceza Kanunu içerisine yer almaktadır. Kanunda başkasının kartını rızasını almadan kullanmak ve gerçek sahibine maddi açıdan zarar vermek sonucunun çıkarılacağı şekilde tanımlanmıştır. Bu suçun kişisel önlemlerle önüne geçebilmek adına kullanıcıların bilinçli davranmaları ve özellikle internet ortamında bilgilerini herkesle paylaşmamaları iletişim kurmamaları gerekmektedir.

V- Başkasının Kredi Kartını Kullanmak Suç Mudur ?

Başkasının kredi kartını kullanmak her durumda suç teşkil etmemektedir. Başkasının kredi kartını kullanma eyleminin suç teşkil ettiği durumu etkileyen unsur kart sahibinin rızasıdır. Buna göre kart sahibinin rızası doğrultusunda yapılan işlemler kesinlikle suç teşkil etmeyecektir. Ancak kart sahibinin kesin rızası olmadan kredi kartının kullanılması, para çekilmesi veya direkt harcama yapılması durumlarında kredi kartı dolandırıcılığı söz konusudur. Ceza kanununda tanımlandığı kadarıyla yakalanma halinde hapis ve para cezası yaptırımı söz konusudur.

VI – Alanında Uzman Bir Bilişim Avukatının Önemi

Artık geliştirilen dolandırıcılık yöntemleri yakalanmayı oldukça zorlaştırmaktadır. Bu sebeple kişilerin mağduriyeti de artmaktadır. Sahtekarlar tarafından öyle yöntemler uygulanmaktadır ki kişinin rızası olmasa dahi resmi yaklaşımlarla mağdurları ikna edebilmektedirler.  Böyle bir durumla karşılaşıldığında mahkemeye çok iyi kanıtların sunulması gerekmektedir. Bunu sağlamak için Bilişim Suçları alanında uzman bir avukattan yardım alarak sürecin en doğru şekilde yürütülmesi gerekmektedir.


Makaleyi paylaşmak için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.

 

Av. Serhat ARASAN

Hukuki sorunlarınızı İletişim Formu 'ndan bize yazabilirsiniz.