Yargıtaya Temyiz Başvurusu

Temyiz Başvurusu Nedir? 

Temyiz, bir mahkeme tarafından alınan kararda usulsüzlük ya da anayasaya aykırılık şüphesi duyulduğunda üst mahkeme olan Yargıtay’a taşınma işlemine denir. Yargıtay’a taşınan bir davanın istinaf mahkemesinde alınan bozma kararı dışında bütün maddeleri tekrar incelenir. Temyiz, anayasal bir haktır.

Temyiz Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Temyiz başvurusu, Temyiz dilekçesi ile kararın alındığı mahkemeye ya da istinaf mahkemesine (bölge adliye mahkemesi) yapılır. Temyiz dilekçesinde temyizin talep nedenlerine yer verilir. Ayrıca cezaevinde tutuklu ya da hükümlü olarak bulunan bir sanığın temyiz işlemi, bulunduğu cezaevi müdürlüğüne temyiz dilekçesi ile gerçekleştirilir.

Temyiz Süresi Ne Kadardır?

Temyiz süresi, istinaf mahkemesi tarafından alınan kararın tefhim ya da tebliğ işlemlerinden sonra 7 gündür. Mahkeme kararının alındığı gün bu süreye dahil değilken temyiz işleminin son günü tatil gününe denk geliyorsa bir sonraki iş günü işlem yapılabilmektedir.
Eğer taraflar mahkeme günü mahkemede yer almamışsa karar posta yolu ile tebliğ edilir. Tebliğ işleminde temyiz süresi, postanın tebliğinden sonra başlamış olur.

Ceza Temyiz Başvurusu, ancak bir temyiz dilekçesi ile talepte bulunulması halinde Yargıtay tarafından incelenir. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) tarafından “Güveni Kötüye Kullanma Suçu” ile “Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu” nedeniyle bir sanık hakkında verilen kararın temyiz dilekçesi aşağıdadır.

Temyiz Başvuru Dilekçesi Örneği

Temyiz dilekçesi, bizzat yargılanan sanık, sanığın eşi, yasal temsilcisi veya bir Ceza Avukatı aracılığıyla mahkemeye verilebilir.


Makaleyi paylaşmak için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz. 

 

Av. Serhat ARASAN

Hukuki sorunlarınız için bize İletişim Formu 'ndan ve WhatsApp 'dan yazabilir veya 0266 373 20 08 no'lu telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.