Bloke Çek Nedir?

Gayrimenkul alım satımlarında alıcı ya da satıcının endişelerini giderebilen ödeme yöntemlerinden birisi de bloke çektir. Hesapta bulunan paranın, çek tutarı kadar bloke edilmesiyle düzenlenen bir çek türüdür.

Tapu müdürlüğüne giderken üzerinizde yüklü meblağda para taşıma ya da dolandırıcılığa maruz kalma gibi sorunları bertaraf eder. Bankalar konut kredilerinde bu yöntemi, kredinin onaylanmasından sonra kullandırım işlemi yapılarak kredi tutarının bloke hesaba alınması ile düzenlenen şube çeki şeklinde kullanırlar. Kredisiz satışlarda ise komisyon karşılığı bloke çek sunarlar.

Bloke çek, daha çok konut satışlarında kullanılan, keşideci tarafından anlaşmazlığın (konut satışlarında satışın tamamlanması) çözümüne kadar ödemenin durdurulduğu çek türüdür.

Bloke çekler, bankanın “Bloke edilmiştir” biçimde bir yazısı ile normal çeklerden farklı bir niteliğe sahip olur. Normal çeklerin üzerine konan bloke kaydı ile çekin bloke edilmiş olması dışında başka bir biçim farkı bulunmaz.

Bloke çek ne zaman teslim edilir?

bloke çekGayrimenkul alımlarında, işlemin yapılacağı gün, ödenecek meblağı taşıyan banka çeki, konutu satan kişi adına düzenlenerek alıcıya ya da banka yetkilisine teslim edilir.

Tapuda satış işlemi tamamlanınca, bloke çek alıcı ya da banka yetkilisi tarafından konutu satan kişiye (işlemler tamamlandıktan sonra yani tapuda sistem üzerinde devir işlemi gerçekleştikten sonra) teslim edilir. Konutu satan kişi, bloke çekin düzenlendiği şubeye gider ve bloke çeki tahsil eder. Kredi tutarı nakit olarak taşınmaz, böylece risk ortadan kalkar.

Satıcılar çekin gerçekliğinden emin olmak için satış işlemi öncesinde ilgili banka şubesini ziyaret ederek çekin varlığından emin olabilirler.

Bloke çek masrafı ne kadardır?

Bankaların web sitelerinde kurumlarınca verilen hizmetlerin bedelleri; Bankacılık Ürün ve Hizmet Ücretleri / Bedelleri adı altında yayınlanmaktadır. Bloke çek için gereken asgari ve azami tutar ilgili kuruma göre değişmekle birlikte, azami komisyon oranı genellikle %0.1 ila %0.5 şeklindedir.


Makaleyi paylaşmak için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.

Av. Serhat ARASAN

Hukuki sorunlarınız için bize İletişim Formu 'ndan ve WhatsApp 'dan yazabilir veya 0266 373 20 08 no'lu telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.